close
تبلیغات در اینترنت
معادن اصلی استخراج پودر لاجورد
loading...

پیگمنت آبی پراساد

منابع اصلی پودر لاجورد انواع پودر لاجورد  پودر لاجورد هندی پودر لاجورد چینی به طور کلی لازوریت  یا پودر لاجورد از دو منطقه از شوروی سابق بهره برداری می شود.بقایای  شمال منطقه ی بایکال و بقایای  کوهستان پامیر .نمونه ی اول در معادن باتز پردازش می شوند ونمونه ی دوم در معادن زیرزمینی یافت و پردازش داده می شوند.لازوریت حاصل از این باقی مانده ها در ساخت جواهرات ،سنگ های مرمر ،موزاییک و رنگ های باکیفیت مورد استفاده قرار می گیرد.سایر بقایای مهم لازوریت در اول،کوردیلا ،چیل ایتالیاو...یافت…

معادن اصلی استخراج پودر لاجورد

سپیده بنده لو بازدید : 16 شنبه 20 مرداد 1397 نظرات ()

منابع اصلی پودر لاجورد

انواع پودر لاجورد 

پودر لاجورد هندی

پودر لاجورد چینی

به طور کلی لازوریت  یا پودر لاجورد از دو منطقه از شوروی سابق بهره برداری می شود.بقایای  شمال منطقه ی بایکال و بقایای  کوهستان پامیر .نمونه ی اول در معادن باتز پردازش می شوند ونمونه ی دوم در معادن زیرزمینی یافت و پردازش داده می شوند.لازوریت حاصل از این باقی مانده ها در ساخت جواهرات ،سنگ های مرمر ،موزاییک و رنگ های باکیفیت مورد استفاده قرار می گیرد.سایر بقایای مهم لازوریت در اول،کوردیلا ،چیل ایتالیاو...یافت می شوند.

اکثر محصولات لازوریت از معادن سنگ افغانستان خریداری می شوند و اکنون در حدود چهار هزار سال است که این منابع از بخش شاز شاخ افغانستان بهره برداری می شوند.

 1. دوام وسازگاری
 2. لازوریت مقاومت بالایی در برابر گازهای اتمسفری موجود در جو دارد .هم چنین این سنگ دوام بالایی در کنار سایر رتگ مایه ها دارد.
 3. جذب روغن وآسیاب کردن

لازوریت مقدار معینی از روغن در زمان تجزیه جذب و نوار بادوام تشکیل می دهد.برای تهیه ی رنگمایه از لازوریت تکه های خرد شده پیریت و سایر ناخالصی ها حرارت دیده می شوند.سپس این مواد آسیاب ،کوبیده و شسته می شوند.سنی روشی برای تخلیص رنگ برای به دست آوردن رنگ باکیفیت را ارائه داد.در نهایت رنگ شسته شده با موم ،صمغ، روغن بذر کتان ترکیب و به شکل خمیر در می آیند.اجزای نرم رنگ در  آب قلیایی غوطه ور شده .این خمیر تمامی ناخالصی ها را به خود جذب می کند.این فرآیند تا جایی ادامه می یابد تا رنگ آن به خاکستری متمایل شود.اولین رنگ استخراجی خالص تر ااست و رنگ تیره تری دارد در حالی که در استخراج های بعدی این رنگ به خاکستری تمایل پیدا می کند.برخی از سنگ های لازوریت طبق فرمول های قدیمی با دست ساخته و پردازش داده می شوند.

جدیدترین روش تهیه  پودر لاجورد

جدیدترین روش و متد برای تهیه پودر لاجوردی از سنگ های خرد سازی "شناورسازی "است.هدف از این متد جداسازی اجزای سنگ و ناحالصی ها از یکدیگر است .در این روش قطعات خرد شده ی سنگ در ظرفی از آب داغ قرار داده می شود.

 1. از بین بردن باقی مانده های پیریت آهن
 2. از بین بردن سالسیت
 3. از بین بردن میکا،کوارتزوسایرسالسیت ها

این فرآیند در دست مطالعه است.در فرآیندهای متفاوت شناساگر فلز قلیایی ،شناساگر اسید به ظرف افزوده می شود.این شناساگرها ترکیبی از گروه هیدروفیل و هیدروفوبیک است.در مرحله ی نخست پیریت ها به سطح حباب ها چسبانده شده وسپس از دور می شوند.

دی کربنات ها نیز با استفاده از شناساگرهای متعدد از سطح ظرف جدا می شونددر مرحله ی سوم شناساگرهای اسیدی برای تجزیه ی پلی سولفات ها به ظرف افزوده می شوند.برای جلوگیری از تخریب اجزای سنگ وخنثی سازی آن فلز قلیایی به ظرف افزوده می شود.باقی مانده ی آب و شناساگرها را از ظرف خارج شده ولاجوردها در ته ظرف باقی می مانند .درنهایت با شست و شودادن باقی مانده ی لاجورد پسماندهای باقی مانده راازمیان برده می شود.

همان گونه قبلا اشاره شد هاله ی خاکستری موجود در لاجورد به سبب ناخالصی های سالسیت و پیریت موجود درآن است .با استفاده از میکروسکوپ سنگ شناسی می توان ساختار ی از سنگ را که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند را مشاهده کرد.

با بررسی میکروسکوپی  اجزای پودر رنگی لاجورد و در نظر گرفتن سه روش شرح داده شده در قسمت های قبل می توان به یک نتیجه ی قطعی دست یافت.مقدار زیادی از اتم های گوگرد در شکاف های حلزون سان لاجورد وجود دارد.

نمونه هایی از پودرهای لاجوردی رنگی وجود دارد که حجم زیادی از گوگرد ورنگ آبی سیر در آن وجود دارد.وجود ذرات شفاف آبی رنگ در سنگ های لاجوردی طبیعی نشانگر این است که رنگ مایه در حالت خشک به صورت آبی و یا خاکستری در می آید.حتی اگر رنگ لاجورد آبی خالص بدون هیچ گونه سالسیت ویاپیریت باشد،درجاتی از کروم در آن یافت می شود.میزان کروم در لایه های متفاوت ،متغیر است.

عالی ترین درجه ی پودر رنگ آبی در تخته سنگ هایی به رنگ آبی سیر ،بنفش سیربا کمترین مقدار ناخالصی یافت می شود.کیفیت رنگ مایه تا زمانی که سنگ خرد نشود،مشخص نیست.

عوامل موثر بر رنگ سنگ لاجورد 

سنگ لاجورد تنها ماده ی معدنی نیست بلکه این نام متعلق به نه مجموعه ی متفاوت از این سنگ هاست که برخی از ویژگی های مشابه لاجورد را دارند.ماده های معدنی اصلی لاجورد،هایونیت،سودالیت،نوسالیت ،سالسیت و پیریت است .ماده ی معدنی آبی رنگ لاجورد نامیده می شود.لاجورد ها دو شکل اند که هر دوی آن کریستال اند.یک نمونه از لاجورد ها به شکل تخته سنگ اند و شکل دیگر به صورت ساختار کریستالی که تکه های آبی در کالبد ساختار کریستالی سالسیت آن چسبیده است .از این رو زمین شناسان این تکه سنگ را "لاجورد "نامیده اند.

میزان یون های رادیکال وگوگردهای موجود در حفره های کریستال لاجورد تعیین کننده ی رنگ آن سنگ است .حتی فرمول های شیمیایی سنگ لازوریت بسته به موقعیت سنگ و یا لایه های متفاوت است .جویس پلستر نماینده ی ساختمان علمی گالری ملی تفاوت اصلی میان لاجوردهای ساختگی فرانسوی و لاجوردهای استخراج شده ی طبیعی از معادن را اینگونه شرح داد

 1. اجزای تشکیل دهنده ی لاجورد فرانسوی به هم پیوسته و دارای شکل معینی اند.
 2. کریستال های لاجوردهای فرانسوی رنگ آبی یکنواختی دارند.
 3.  نوراز کریستال های لاجوردی به علت کوچک و یکپارچه بودن به آسانی از آن انتشار می یابد.
 4. در صورت ترکیب رنگ های لاجورد فرانسوی با روغن بذرکتان واکنش های الکترومغناطیسی در آن مشهود می شود.
 5. اجزای لاجوردی های طبیعی در اندازه و شکل یکپارچه نیستند ومعمولا به شکل حلزون هستند
 6. لاجوردهای طبیعی در مقایسه با لاجوردهای فرانسوی شفاف هستند.از این سو رنگ آبی مایل به قرمز رول های رنگی دوره ی رنسانس وپس از آن قابل شرح هستند
 7. از مشخصه های لاجوردهای کریستال طبیعی می توان به یکپارچه نبودن رنگ آن اشاره کرد.با مشاهده ی این سنگ لاجورد در زیر میکروسکوپ می توان رگه های متعددی از رنگ آبی را مشاهده کرد.

مزایای سنگ و پودر لاجورد 

جنبه های معنوی لاجورد را از درون خود می یابیم .کریستال پودر لاجوردبا نفوذ به اعماق وجود انسان بیدارکننده ی سرنوشت حقیقی و الهی آن است.این فعل برای لاجورد ساکن بسیار دشوار به نظر می رسداما مسئله ی جالب توجه تاثیر این سنگ درخشان بر روح و روان و انساتن و بیدار سازی وجدان آن است .رنگ زیبایسنگ لاجورد ،اجزای حیات بخش سیاره ها نمایانگر جلوه های زیبایی از یاقوت کبود که نمادی از خودآگاهی می باشد،است.این رنگ در دوره ی رنسانس مقدس به شمار می آمده است .این سنگ پس از آسیاب شدن و ترکیب با رنگ های دیگر برای نقاشی کلیساها و لباس مریم مقدس مورد استفاده قرار می گرفته است .

پودر لاجورد و اعجاز حیات بخش 

 لاجودر با توجه به باقی مانده ی ترکیبات گوگرد در سنگ بوگان در رده ی سنگ های جواهری قرار دارد.و قیمت سنگ لاجورد  و قیمت پودر لاجورد با توجه به کیفیت و نوع استخراج آن متفاوت می باشد.این سنگ به علت داشتن ویژگی های منحصر به فرد وغنا وذرات سفید و طلایی باقی مانده ی سالسیت و پیریت از سنگ های خوش یمن به حساب می آید.معنای لاجورد با توجه به چشم سوم چاکرا به مصر باستان و عقاید پادشاهان به قدرت لاجورد به برانگیختن هوشیاری وروح بازمی گردد.از پودر لاجورد آسیاب شده برای برای نقاشی خطوط چشم در تندیس های به روز کلئوپاترا استفاده می شده است .

مراحل ساخت پودر لاجورد 

تاثیر سنگ لاجورد بر آرامش روح 

اگر به گونه ای شیفته ی این سنگ شده اید باید بدانید دروازه ای برای ورود به دنیای وهم و اعجاز به روی شما باز شده است .با ویژگی های آرامش دهنده ورنگ آبی پودرلاجورد روح حقیقی خود را کشف کنید.برای آماده شدن به یک سفر خود کاوی فضای پیرامونتان را با رسوم به ارث برده شده از هزاران سال گذشته برای پاکسازی از تمامی انرژی های منفی آماده کنید.همانند بسیاری از تمرین های روان درمانی بر روی تنفس و آرام سازی ذهنتان تمرکز کنید.اگر در لحظاتی با شرایط نامساعدی روبه رو شدیدتمرکز خود را بر روی این سنگ و تمامی ویژگی های اعجاز برانگیز آن جمع کنید.

سنگ و پودرلاجورد حس خودآگاهی ومعنوب را به زندگی باز می گرداند.مصریان این سنگ را یکی از برترین اهرام های خود می دانسته اند و به روش های مختلف تهیه از آن استفاده می کردند .اما می توان این سنگ را هر گونه که دوست داشت در نظر گرفت .اما هر دو نسل پیشینیان و امروزی به جنبه ی الهی آن نظر مثبت دارند.

ویژگی های لاجورد

لاجورد دروازه ای برای خروج از دنیای وهم ،اضطراب و..به دریچه ای از آسمان ،اقیانوس ،بهشت و..می باشد.لاجورد با ایجاد فضایی دل انگیز امکان حضور واقعی تان را در جهان را فراهم می سازد.

 مصریان این سنگ را به سبب کاربردهای خارق العاده و ویژگی های اعجاز برانگیز را در رده ی سنگ های قیمتی خود قرار داده اند.لاجورد با خاصیت درمانی مانند  آسپرین تسکین دهنده سردردهای میگرنی است .با قراردادن پودر لاجورد بر روی پیشانی همانند سایر سنگ ها مانند فیروزه و سودالیت تمامی حواس خوب و آرامش دهنده را به بدنتان انتقال دهید و حواس و انرژی های بد را از بدن خارح کنید.

در ماورای لاجورد تمامی حواس و انرژی های حقیقی خود را کشف کنید.

استخراج با ارزشترین رنگ آبی از سنگ لاجورد 

ازنظر قیمت فروش پودر لاجورد، وجود پیگمنت های آبی در پودر لاجورد به عنوان یک رنگ فوق ارزشمند برگرفته شده ، سنگ های قیمتی لاجورد درمعادن افغانستان می باشد.رنگ آبی لاجوردی اصیل بسیار گران قیمت است به گونه ای که جوایزی برای افرادی که موفق به یافتن جایگزینی برای آن که قیمتش یک دهم قیمات لاجورد باشد،در نظر گرفته شد.به غیر از دو نفر کسی موفق به کشف این رنگ نشد .این دو شخص در سال 1828 ترکیبی از سدیم سیلیکات و آلومینیوم سولفور را به وجود آوردند.در این فرآیند تولید سایه هایی متغیر از رنگ سبز تا آبی مشاهده می شد.تولید این رنگ که در سال 1830 آغاز شد با عنوان هایی به نام لاجوردی فرانسوی،آبی لاجوردی مصنوعی ،آبی ماندگار طرفداران بسیاری در در میان هنرمندان و نقاشان به وجود آورد .

از لحاظ ساختار شیمیایی این دو رنگ کاملا یکی هستند و لی کاملا متفاوت به نظر می رسند.اجزای تشکیل دهنده ی رنگ آبی لاجوردی کوچک ،یکدست  و در یک رنگ واحد هستند اما رنگ لاجوردی ترکیبی از رنگ های متفاوت ،بی قاعده ،دارای بافت متفاوت هستند و نور را در جهات متفاوت بازتابش می دهند.امروزه هدف از بازگویی آبی لاجورد نوع مصنوعی آن است.

آبی لاجوردی limn یک رنگ اشباع شده ی ،تیره و آبی مایل به بنفش است .در این رنگ مایه بنفش روشن در ترکیب با قرمز سرخ گون با رنگ قهوه ای خنثی می شود.از ویژگی های منحصر آبی لاجوردی می توان به قابلیت توده شدن اجزای رنگ با یکدیگر و دانه دانه شدن آن در سطح آب اشاره کرد. پیگمنت آبی پراساد تاثیرات جالب توجه تر در زمان ترکیب لاجوردی با رنگ مایه های میکرونی به وجود می آید.به گونه ای ذرات سبک تر به روی ظرف شناور می مانند و ذرات سنگین تر در ته ظرف رسوب می کنند.می توان این کار را با ترکیب آبی لاجوردی با رنگ سرخ گون ادامه دهید و سپس آن را شست و شو دهید.با خشک شدن رنگ بنفش مرز میان دو رنگ کاملا از یکدیگر تمایز داده می شود.

کاربردهای رنگ آبی پودرلاجورد

آبی لاجوردی به دست آمده از پیگمنت آبی پراساد  رنگی زیبا ،ایمن ،پایا در برابر نوراست که برای شست و شوی پارچه ،کاغذ،دکوراسیون های داخلی و البته در هنرهای زیبا به کار گرفته می شود.

 • یکی از رنگ ها به کار برده شده توسط پابلو در دوره ی پیکاسو آبی لاجوردی بود.
 • آبی لاجوردی اساس کار نقاش بین المللی کلین بود و رنگ آبی روشن در سال 1960 ابداع گردید وبه طور گسترده در نقاشی های دو بعدی ،سه بعدی وهنرهای اجرایی به کار برده می شد.در فرمول وی با سنگ درخشنده ی صمغ دار به یک نقاشی ساختگی افزوده شده است .

 • وانگوگ از آبی لاجوردی برای نقاشی آسمان پر ستاره ی شب استفاده کرده است .
 • - نقاشی Renoir the umbrellasدر دو مرحله طراحی شده است به گونه ای که بخش نخست با آبی کبالت و بخش دوم با لاجوردی رنگ آمیزی شده است.
 • هم چنین جان سینگر سرجنت،پال کزان ،جورج سرات ،پات مندرین و...از این آبی در اثرهایشان بهره برده اند.

 

آیا آبی لاجوردی یک رنگ سرد است یا گرم ؟

این یک سوال ابتکاری نیست.آیا آبی لاجوردی یک رنگ سرد است یا گرم؟هنوز نتایجی قاطع مبنی بر سرد و یا گرم بودن این رنگ به دست نیامده است .تئوری رنگ ایتن بر این باور است سبزآبی رنگی سبز در طبیعت به شمار می آید و سبب  به نظر گرم رسیدن آبی متمایل به بنفش می شود.بنابراین آبی لاجوردی نوعی رنگ گرم است متشکل ازپیگمنت آبی که پیشگام آثار نقاشی شده است.برخی دیگر براین باورند آبی مایل به بنفش از رنگ های سرد است .پس اگر رنگ زرد جز رنگ های گرم است ،سبز آبی نیز گرم به حساب می آید.

مواد تشکیل دهنده سنگ لاجورد

لازوریتیک ماده ی معدنی آبی رنگ است که به همراه سایر ماده های معدنی در صخره ی لاجورد یافت می شود.قطعه ی انتخاب شده از معادن  کهن لازوریت  باداخشان افغانستان خریداری شده است .این قطعات برای به دست آوردن پودر با کیفیت به خوبی آسیاب می شوند.

سنگ لاجورد متشکل شده از مواد معدنی لازوریت،آلومینیوم سدیم کلسیم که سیلیکات سولفات نامیده می شود است.رنگ آبی لاجورد به سبب سولفور موجود در ساختار لازوریت است .هر چه تعداد اتم های سولفور در ساختار این سنگ بیشتر باشد رنگ آبی آن تیره تر خواهد بود .در رنگ های آبی روشن میزان سولفور به 07/0می رسد .لازوریت یک سنگ شکننده وتقریبا نرمی است که رنگ آبی به آسانی از آن حاصل می شود.این ماده ی معدنی شناخته شده اما گران قیمت عموما در سنگ های لاجورد یافت می شوند .لاجورد متشکل شده از پیریت ،سالسیت و سایر ماده های معدنی است .لازوریت به معنای "صخره ی آبی رنگ "به رنگ آبی روشن با ته مایه ی سبز رنگ و بنفش است .کریستال های کوچک پیریت همیشه درسنگ وجود دارد ورنگ طلایی اش آن را از سایر مواد معدنی متمایز می کند .وجود پیریت درسنگ جلوه ی خاصی از ستارگان در آسمان آبی شب را به وجود می آورد.سالسیت رگه های سفید رنگ در سنگ به وجود می آورد .همچنین وفور سالسیت در سنگ از ارزش رنگ ماده ی معدنی می کاهد.دی کربنات موجود در لازوریت رنگ مشابهی به لازوریت دارد .

 تاریخچه ی استفاده از لازوریت و سنگ لاجورد

لازوریت یک رنگمایه ی تاریخی است که در نقاشی گورستان های مصری یافت می شود.مجسمه ی فرعون شناخته شده به "سنگ آسمانی "با لازوریت پوشانده شده است .نقاشانی مانند رافوئل،لئوناردو وینسی و میشل آنجلواز این رنگ مایه در نقاشی هایشان استفاده کرده اند.دو ستون مرکزی بزرگ کلیسای ارتدکس از لازوریت ساخته شده اند.امپراتور روسی این ستون را به قیمت یک پوند نقره برای هر پوند سنگ خریداری کرده است .

در قرن های گذشته سنگ و  پودرلاجورد از معادن افغانستان کنونی بهره برداری  می شده است.پس از بهره برداری این سنگ در 6000هزار سال گذشته به مصر و سپس به اروپا فرستاده شد و از آن در ساخت جواهرات و رنگ های نقاشی استفاده می شده است .اروپایی ها این رنگ پودر مانند را لاجورد (در ماورای دریاها)نامیدند.از قرن نوزدهم لاجورد به صورت مصنوعی ساخته شد.امروزه لازوریت تنها در معادن افغانستان یافت نمی شود بلکه این ماده در دامنه ی کوهستان ها نیز یافت می شوند.برای نمونه در سال 1931این ماده در ارتفاعات پنج هزار متری کوه های پامیر یافت شده اند.در این معادن قطعات متعددی از سنگ های دولومیت به قطعات کوچک لازوریت تبدیل شده اند.طبق قوانین مقامات برای جلوگیری از غارت معادن دیواره هایی در اطراف معادن کشیده شده است .لازوریت یک سنگ کمیاب است حکمروانان حق حفاظت از آن را به عهده داشته اند.در روسیه و در قرون هجدهم و نوزدهم لازوریت از ارزش بالایی برای به کار گیری در کارهای هنری برخوردار بوده است . در سال 1851کشف لازوریت در نزدیک دریاچه ی بایکال زمانی که کارگاه های روسی به رتبه ی بالایی از تولید کارهای هنری دست یافته بود،نقطه ی عطفی به شمار می آید.

سنگ های لاجوردی

پلاینی سنگ های لاجوردی را تکه ای از آسمان پر ستاره ی بهشت معرفی کرده است .سنگ های لاجوردی از سنگ هاو رنگ های  قیمتی به شمار می آیند .این سنگ ها در کوهستان های ساری سنگ ،مناطق لاداخشان و شمال شرقی افغانستان یافت می شوند .با توجه به اطلاعات حاصل شده تاریخچه ی این سنگ ها به9000سال قبل و به گچبری هایی در پاکستان امروزی بازمی گردد.امروزه سنگ های لاجوردی با کیفیت پایین تر در کوهستان های تاجیکستان یافت می شوند .منابعی دیگر حاکی از وفور این سنگ ها در دریاچه ی بایکال سیبری است .هم چنین باقی مانده های این سنگ های ارزشی را می توان در چین ،کانادا،آمریکا ،آنگولا و ایتالیا پیدا یافت.

تاریخچه استخراج سنگ لاجورد

بسیاری از نوشته های مرتبط با سنگ ها ی لاجوردی را افسانه ها،اسطوره ها ،خطاها و...در برگرفته است .نخست اینکه واژه ی "lazuli"بر گرفته شده از ریشه ی فارشی کلمه ی "لاجورد "است .در حقیقت هنوز اطلاعاتی مبنی بر ریشه ی اصلی کلمه وجود ندارد .ریشه ی یافت شده از این واژه در  پارسی کهن “kasakaina”،در پارسی میانه “kasken”است .این واژه به فارسی جدید نیز راه یافته است .واژه ای مشابه به نام این سنگ”lazaward”پس از انتقال به عربی به لاتین وسطایی”lazzulum”,”azzurum”راه یافت .پس از آن این واژه به زبان فرانسوی “azur”و در نهایت به انگلیسی “azure”راه یافت .در زبان انگلیسی رنگ مایه ی برگرفته شده از سنگ لاجورد با"لاجورد حقیقی "شناخته شده است .واژه ی "حقیقی و اصل "برای ایجاد وجه تمایز میان رنگ های لاجورد فرانسوی به کار برده می شود . در سال 1828جین باپتسیت برنده ی جایزه ی ساخت لاجورد های مصنوعی به عنوان جایگزینی برای لاجورد های معدنی شد از این رو لاجورد فرانسوی شهرت خود را به دست آورد.می توان گفت   ,واژه "outremer"" سرزمین مقدس بخش هایی از سوریه ،عراق و لبنان امروزی "در دوره ی اول جنگ های صلیبی سال 1096تا 1099برگرفته شده شده از یک واژه ی فرانسوی است.واژه ی لاتین “outremer” “ultramarine”, است  که به معنای "در ماورای دریاها "است .بنابراین این رنگ در انگلیسی "لاجوردی "نام گذاری شده است .به یاد داشته باشید واژه "azur"برای توصیف نوعی آبی نیلی  به کار برده می شود.نویسندگان در افغانستان استخراج سنگ ها را "استخراج لاجورد "نیز تعبیر کرده اند .اولین کاربرد این سنگ ها به هفت هزار سال قبل از مسیح به عنوان گچبری در مهرگاه پاکستان امروزی بوده است .م چنین اولین کاربرد این رنگ در دست ساخته های مراسم ترحیم مصری در حدود سال 1550تا1580 قبل از میلاد مسیح اشاره کرد.هم چنین از این رنگ در ترکیب با اکسید آهن با گچ و آهکدر رنگ  کاری های دیوار یونان در قرن سیزدهم قبل از مسیح می توان اشاره کرد.پروفسور رابین کلارک در انگلستان  این رنگ در نسخ خطی مورد استفاده قرار داد و در سال 920 آن را ترمیم کرد.بودایی ها برای نخستین باراین رنگ را در رنگ کاری حفره های رودخانه ی قزل و دانهاگ در حوای قرن 14تا 16 میلادی درچین استفاده کردند .در طی قرن پانزدهم تا شانزدهم میلادی می توان با کیفیت ترین رنگ های لاجوردی به کار برده شده توسط هنرمندان را در اروپای شمالی تا آسیا یافت .از شاهکارترین کاربردهای رنگ لاجوردی می توان به نقاشی های دوره ی رنسانس ایتالیایی ،گالری ملی لندن واسطوره ی رومی "باکوس و اریادنه "تیتان اشاره کرد."دیوان سلطان حسین باقری"در حوالی سال 1490یکی از زیباترین نمونه های به کار گیری لاجورد در هنر اسلامی در این دوره است .

 

سه روش تهیه ی رنگ آبی ازپیگمنت آبی لاجورد 
 • خرد کردن ،آسیاب کردن ،شستن و کوبیدن
 • روش "پاستیل سازی "همانگونه که سنیوایتالیایی آن را شرح داد.
 • روش شناور سازی فلز رایج ترین روش تبلیغاتی در عصر جدید است

بسیاری از مفسران در چند صد سال گذشته به این اصل پی برده اند اگر چه لاجورد کاملا آبی باشد یا نباشد ،خرد کردن ،آسیاب کردن و شستن سنگ ها روشی مطمئن برای دستیابی به نتایج منطقی نیست .پلستر نماینده ی ساختمان علمی گالری ملی بر این عقیده بود رنگ حاصل از آسیاب کردن ،خرد کردن و شستن سنگ پودر آبی مایل به خاکستری خواهد بود.آشک روی مدیر تحقیقات علمی ،مدیر مجموعه کلکسیون های گالری های ملی در لندن گفت :"خرد کردن ،آسیاب کردن و شستن سنگ های لاجوردی به منظور به دست آوردن رنگ دلخواه کافی نیست .بلکه بهتر است رنگ ها از سنگ های معدنی متفاوت که ویژگی های سنگ های لاجورد را دارند ،استخراج شوند.

نوع سنگ انتخابی در تهیه ی رنگ آبی اهمیت ویژه ای دارد.سنگ لاجوردی شیلیایی درجه ی بالایی از ناخالصی ها به همراه دارد.متاسفانه هیچ منبع موثقی در ارتباطط با این موضوع وجود ندارد.چنانچه در جستجوی سنگ باکیفیت هستید ،نمونه هایی با رنگ آبی را انتخاب کنید اگر چه لایه هایی از خاکستر در این سنگ ها مشهود است .بنابراین بهتر است سنگ هایی با درجه ی اندکی از خواه بدست آید.خاکستر را انتخاب شود.بروک در یکی از پانوشته های کتابش اینگونه شرح داد: ناخالصی وهاله ی خاکستری موجود در لاجورد آبی مربوط به  ترکیبی از سالسیت و پیریت است .باید درنظر داشت آسیاب کردن سنگ لاجورد برای تهیه ی رنگ مطلوب آبی به ایجاد ترکیبی ازپیریت و سالسیت منتهی می شود.بنابراین انتخاب سنگ باکیفیت برای تهیه رنگ مطلوب اهمیت خاصی دارد.جالب توجه است بدانید جداسازی سالسیت و پیریت موجود در سنگ در هنگام شست و شو وخرد سازی سنگ امکان پذیر است .

پروفسوروای پرتر در رساله ی تخصصی خود منابع فارسی با عنوان شست و شوی سنگ ها را معرفی کرد.وی اینگونه توصیف کرد :"روش های متعددی برای تهیه ی رنگ از سنگ لاجورد در متون متعدد آمده است ."در حقیقت رنگ های حاصل از سنگ های خرد شده وشسته نشده آبی مایل به خاکستری خواهد بود که بسیار دور از رنگ لاجوردی خواهند بود."فرآیند طولانی شست وشو تهیه رنگ بسیاری از پروفسوران را به آزمایش در کارگاه های متعدد واداشت.جالب است بدانیدخرد کردن سنگ های حاوی سالسیت وپیریت به تولید پودرهای لاجوردی مایل به خکستری منجر می شود.افرادی که از روش پاستیا سازی برای تهیه ی پودرهای آبی استفاده کردند به کارگیری سنگ های باکیفیت با درجه ی پایینی از سالسیت و پیریت را پیشنهاد کردند..برخی دیگر روش "پاستیل سازی "را مناسب ترین راه برای تهیه پودرهای رنگی دانستند.از آن پس نویسندگان روش "پاستیل سازی "را درمقاله هایشان توصیف کردند.جامع ترین دستورالعمل متعلق به سنیو است.طبق این دستورالعمل  ترکیباتی ازسنگ لاجورد خردشده ،صمغ کاج ،کندر،پارافین تازه به صورت توپ در آمده وسطح آن را باروغن بذر کتان پوشش داده می شود.این توپ را پساز چند روز باآب گرم قلیلیی شکل دهید.با این کار رنگ لاجوردی از سطح توپ جدا شده وبه داخل آبگونه قلیایی ریخته می شود.این روند در آبگونه قلیایی تمیز تری ادامه پیدا می کند تا رنگ دلخواه به وجود آید.سنی این بخش از مقاله را با عنوان خالص سازی باشوخ طبعی اینگونه به پایان رساند:"زن ها علاقه ی بیش تری نسبت به مردها  به انجام این فرآیند دارند زیرا مدت زمان بیشتری را درخانه می گذرانند و دستان تواناتری برای دنبال کردن نتیجه کار دارند."در صورت تکرار این آزمایش نتایج به نتایج مطلوب تر و موثرتری خواهیم رسید.متاسفانه دانشمندان بسیاری وجود دارند که در نتیجه ی این آزمایش اختلاف نظر دارند.

 

 تلفن سفارشات : 44255795

آقای شهیدی    09127037803 

 

 

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
پیگمنت آبی پراساد، با نام تجاری پودر لاجورد و در انواع پودر لاجورد هندی و پودر لاجورد چینی در بازار موجود است . ما در تلاش هستیم مناسب ترین قیمت پودر لاجورد را برای مشتریان خود ارائه کنیم . ما واردات پیگمنت آبی را با بیشترین حجم انجام داده و اماده ارائه این محصول در سراسر ایران خواهیم بود. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید . 09126305421
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 5
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 7
 • آی پی دیروز : 2
 • بازدید امروز : 56
 • باردید دیروز : 3
 • گوگل امروز : 4
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 56
 • بازدید ماه : 736
 • بازدید سال : 736
 • بازدید کلی : 24,606